ed_logo

Projekt Kremnica vo fantázii detí

Dionýz Stanetti - nájdená láska
Andrea Cepláková

morovy_stlp
Marek Šopoň 8.B

Dionýz Stanetti nebol pôvodom Kremničan, iba sa sem prisťahoval, keď mu ponúkli prácu. Bol sochárom a mal vytesať niekoľko sôch do nového kremnického kostola. Väčšina mešťanov ho považovala za váženého pána. On ešte nemal manželku a viac mladých dievčat by uvítalo, keby sa stal práve ich manželom. Mladý umelec však čakal na tú pravú, na tú, ktorá ho na prvý pohľad očarí.

Raz bol na koncerte kostolného zboru a sólo spievala presne taká dáma, o akej sníval. Mala dlhé gaštanové vlasy vyčesané do pôvabného vysokého účesu. Medzi ostatnými spevákmi priam žiarila. Po koncerte ju nenápadne pozoroval až k jej domu. Celý deň potom nemyslel na nič iné, len na ňu. Keď vytesával sochu, takisto myslel na ňu a to sa odzrkadlilo aj v jeho práci. Bolo to najlepšie dielo, aké vytvoril. Ona ho ešte nepoznala, ale on ju pozoroval každý deň.

V jedno slnečné dopoludnie sa Sára vybrala do obchodu, kúpiť si šaty na svadbu svojej priateľky. Práve ich mala na sebe, keď sa zrazila s Dionýzom. On bol omráčený, pretože v nich vyzerala krajšie než princezná a ona unesená novým zaujímavým človekom. Obaja sa zahľadeli do očí toho druhého a bola z toho láska na prvý pohľad. Aspoň u Sáry, pretože Dionýz ju už poznal dlhší čas. Šaty, ktoré si Sára v ten deň kúpila, boli navždy symbolom ich lásky.

Každý večer sa spolu prechádzali po meste a asi po týždni stretli Sárinho bývalého priateľa. Keď ich Karol uvidel, ostal ako skamenený. Sára sa mu pozdravila a šla ďalej, ale on začal na ňu na plné hrdlo vykrikovať, že mala byť jeho ženou a ešte stále ju mrzí, že sa s ním rozišla. Sára s Dionýzom rýchlo odišli, ale Dionýz si všetko vypočul, a tak sa na to Sáry spýtal. Ona mu vyrozprávala, ako boli spolu zasľúbení a Karol ju oklamal s inou dievčinou. Potom ho nechala, ale on ju ešte stále ľúbi a vždy, keď ju stretne, pripomína jej svoju lásku a ona sa cíti ako tá najhoršia stvora na svete. Dionýzovi povedala tiež to, že do chvíle, kým ho stretla si nebola celkom istá, či Karola ešte stále neľúbi. Dionýza to celkom potešilo, ale veľakrát nad tým rozmýšľal. Ľúbi ho Sára tak veľmi ako on ju?

Po niekoľkých mesiacoch sa zobrali. Bola to veľkolepá svadba a prišla na ňu väčšina obyvateľov Kremnice. Všetci im priali, až na Karola a niektoré závistlivé dievčatá, čo si brúsili zuby na Dionýza, hneď ako sa ukázal v meste. Zaľúbený párik sa ubytoval v hosťovskej izbe jedného z meštianskych domov. Z okna spálne mali nádherný výhľad na námestie a neskôr na Morový stĺp, na ktorom pracoval aj Dionýz. Sára mu pomáhala so zapisovaním a počítaním, aby sa on mohol plne venovať svojej práci, sochárstvu. Dionýz počas stavby tohto stĺpu bohužiaľ zomrel a Sára sa zadĺžila. Bola veľmi sklamaná a smutná a dosť dlhý čas chodila ako bez duše. Ale prekonala smútok a vydala sa za Dionýzovho tovariša. Vydávala sa v šatách, ktoré si kúpila v deň, keď spoznala svoju životnú lásku. Tovariš, Sárin manžel sa vo viacerých veciach podobal na Dionýza a to mala na ňom najradšej. Ďalej si žili v rodinnej pohode v spomienke na Dionýza Stanettiho, ktorý vstúpil do ich sŕdc.

Zapísal sa do našich mestských dejín hlavne svojou zručnosťou a svojimi dielami, do ktorých môžeme počítať aj Morový stĺp, ktorý sa s hrdosťou pýši na kremnickom námestí.

Andrea Cepláková 8.A

  © Eňa 2007-08